Pri akej hudbe relaxuješ najradšej? Spoznaj upokojujúce liečivé zvuky

S hudbou sa zabávame, radujeme, ale aj komunikujeme. Či sme viac alebo menej muzikálni, hudba nás spája, bez slov búra bariéry, motivuje a aktivizuje, zároveň upokojuje a harmonizuje. Na svadbách ňou oslavujeme lásku, na pohreboch sa ňou lúčime. Počúvame ju len tak pre radosť, varíme pri nej, zaspávame, tancujeme na ňu, pracujeme pri nej. A v muzikoterapii ju používame na liečenie.

Hudbu nik neobjavil, nevynašiel, je prirodzená. Je v nás. Tak, ako sa zvuk šíri vo forme vibrácií, tak vibruje a rezonuje každá bunka nášho tela. Sú to bilióny, trilióny vibrujúcich buniek, ktoré navzájom komunikujú a zabezpečujú kľúčové funkcie v našom tele. Kým sú zdravé, sú plné energie a v harmónii. Vyčerpanie, únava, stres, to všetko sú agresori, ktorým sme denne vystavení. Oberajú bunky o energiu a prinášajú disharmóniu. Práve zvuk, ako nositeľ energie, sa cez telesné tekutiny dostáva až na bunkové membrány a dokáže unaveným, poškodeným či chorým bunkám odovzdať energiu a naštartovať ich regeneračné procesy. Každý orgán, každá časť tela má svoju vibračnú frekvenciu. Pri liečení zvukom rôzne časti tela doslova priťahujú zvuky takej frekvencie, ktorú potrebujú na vyliečenie, vyladenie tej vlastnej, porušenej.

 

Hudba mení naše telo – k lepšiemu

 

Hudba nás ovplyvňuje na fyzickej, psychickej a emocionálnej úrovni. Mení mozgové frekvencie a navodzuje stav relaxácie. Pôsobí mimo našu vedomú kontrolu. Znižuje hladinu stresových hormónov – kortizolu, adrenalínu a noradrenalínu a zvyšuje hladinu endorfínov. Pri vnímaní hudby produkuje telo endogénne opiáty, ktoré pomáhajú redukovať bolesť. Existuje viacero vedeckých dôkazov, že ľudia, ktorí počúvajú hudbu sú šťastnejší, cítia menej úzkosť, strach či bolesť. Vedci nepoznajú všetky detaily týchto procesov. Definitívne však vedia to, že mozog hudobníkov je iný, oveľa symetrickejší. Jednotlivé jeho časti spolu oveľa lepšie komunikujú, pohybové aj rozumové schopnosti sú lepšie skoordinované.

Hudba zlepšuje pamäť a koncentráciu, pomáha predchádzať demenciám, ako je napr. Alzheimerova choroba. Znižuje srdcový pulz a tlak, upokojuje dýchanie, posilňuje imunitný systém.

Muzikoterapia môže byť nápomocná aj pri rôznych psychických alebo psychiatrických diagnózach, autizme, úzkosti, strachu, depresii, poruchách učenia alebo sústredenia, vývojových vadách, strese, bolestiach.

 

 

Hudba pomáha aj pacientom so zriedkavými chorobami

 

Každý z nás z nej môže mať benefit. Čo je dôležité, hudba môže pomôcť aj v situáciách, na ktoré je súčasná medicína prikrátka. Takúto skupinu predstavujú aj deti s viacnásobným postihnutím alebo špeciálnymi potrebami, ktorých príčinou je v mnohých prípadoch zriedkavá choroba. Diagnostika týchto chorôb je zdĺhavá, často trvá aj desiatky rokov, kým sa podarí zistiť presnú príčinu problémov. Väčšina, a to až 95 % zriedkavých chorôb je neliečiteľných. Mnohé rodiny sú bezradné, nepoznajú presnú príčinu zhoršujúceho sa stavu svojich najmilších, podstupujú s nimi rôzne vyšetrenia, hľadajú odborníkov. Často sami chradnú, strácajú kontrolu nad celou situáciou, trpia neriešiteľnosťou situácie.

 

 

Pomôcť môžu v K centre

 

Práve rodinám v takejto ťažkej situácii vedia pomôcť v K centre na bratislavských Kramároch. Primárne sa venujú podpore rodín s týmito deti, a to buď prostredníctvom priamej práce s deťmi alebo poradenstva rodičom.

„Nesnažíme sa o prekonávanie medzníkov za každú cenu. Pri práci s deťmi so špeciálnymi potrebami je nevyhnutné mať reálne očakávania v reálnych časových horizontoch a uvedomiť si, že pomalšie je niekedy rýchlejšie a menej znamená viac. Treba si v tomto prípade správne a realisticky definovať progres a vidieť úspech aj v úsmeve, ak je zdieľaný, v pohľade, ktorý je vedomý, v krátkej interakcii, ak je zmysluplná,“ hovorí riaditeľka K centra Mgr. Zuzana Rajčániová.